Polymyalgia rheumatica - diagnostika a léčba

Autor: doc. MUDr. Radim Bečvář, CSc. Garant: doc. MUDr. Radim Bečvář, CSc. Akreditace:  ČLK: 58669 (4 kredity) Datum publikace: 01. 02. 2019

Polymyalgia rheumatica - diagnostika a léčba

Revmatická polymyalgie (Polymyalgia rheumatica, PMR) je zánětlivé revmatické onemocnění nejasné etiologie. Postihuje lidi ve středním, a především vyšším věku, nejčastěji kolem 70. roku života.  Pro onemocnění polymyalgia rheumatica je charakteristická bolest a ztuhlost šíje a pletenců ramenních a pánevních. Často se sdružuje s temporální arteritidou. Začátek revmatické polymyalgie (PMR) může být pozvolný, i akutní, kdy nemocný doslova uvádí i hodinu začátku onemocnění. Při PMR se obrovskobuněčná arteriitida vyskytuje asi v 15 % případů. V současné době bohužel neexistuje žádný specifický test pro diagnózu polymyalgia rheumatica, ta je stanovována na základě klinického obrazu u staršího nemocného, vysoké sedimentace, vysokých hodnot reaktantů akutní fáze a vyloučení jiných onemocnění. Léčba zahrnuje dietní opatření, vhodný je vitamin D a kalcium. Ve farmakoterapii jsou první volbou kortikosteroidy (prednison), popřípadě alternativní způsoby léčby při netoleranci kortikosteroidů (př. methotrexát, MTX). U části nemocných vznikne revmatoidní artritida. Jak správně postupovat při diagnostice a léčbě revmatické polymyalgie, včetně názorného příkladu z klinické praxe, shrnuje EUNI kurz s názvem „Polymyalgia rheumatica – diagnostika a léčba“, jehož autorem je doc. MUDr. Radim Bečvář, CSc.

 

Akreditovaný test: 4 kredity

 

Kurz je přístupný registrovaným uživatelům EUNI.

Přihlásit se

 

doc. MUDr. Radim Bečvář, CSc.

Absolvoval jsem FVL UK v Praze. Od roku 1982 pracuji v Revmatologickém ústavu a od roku 1992 působím jako vedoucí ambulantního úseku. V roce 1993 jsem se stal odborným asistentem a v roce 2001 docentem na Revmatologické klinice 1. LF UK v Praze. Mými zálibami jsou cyklistika, vysokohorská turistika, lyžování a squash.

Mohlo by vás zajímat:

Všeobecné praktické lékařství Možnosti moderní terapie axiálních spondyloartritid
Všeobecné praktické lékařství Axiální spondyloartritida
Klinické příznaky, klasifikační kritéria a diagnostika pro praktické lékaře
Všeobecné praktické lékařství Multioborová léčba bolesti I
Specifika terapie bolesti u pacientů v seniu
Všeobecné praktické lékařství Multioborová léčba bolesti II
Rehabilitace - součást managementu bolesti ve stáří
Všeobecné praktické lékařství Idiopatické střevní záněty - důležitost včasné diagnostiky a základní terapie
Vstoupit

Kde nás najdete

Zůstaňme v kontaktu!

Pears Health Cyber, s.r.o.
DOCK01
Voctářova 2449/5
180 00
Praha 8 – Libeň