Idiopatické střevní záněty - důležitost včasné diagnostiky a základní terapie

Autor: prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc., AGAF Garant: prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc., AGAF Akce zařazena do CV: ČLnK: 000000 Datum publikace: 27. 12. 2018 Datum kontroly aktuálnosti: 01. 04. 2022

Idiopatické střevní záněty - důležitost včasné diagnostiky a základní terapie

Idiopatické střevní záněty (IBD) jsou nespecifické střevní záněty, u kterých neznáme přesnou příčinu vzniku. Patří sem ulcerózní kolitida a Crohnova choroba. Obě onemocnění mají určité společné rysy, ale liší se rozsahem postižení trávicí trubice a hloubkou postižení střevní sliznice. Ulcerózní kolitida postihuje tlusté střevo, Crohnova choroba kteroukoli část trávící trubice, nejčastěji však ileokolickou oblast.  Jedná se o tzv. civilizační choroby, jejichž incidence celosvětově narůstá. Crohnova nemoc a ulcerózní kolitida jsou komplexní choroby postihující nejen trávící trubici, ale i oblast perianální či další orgány jako je kůže, oči nebo pohybový aparát. Pro idiopatické střevní záněty je velmi důležitá časná diagnóza a zahájení léčby, což může předejít či oddálit komplikace, jimiž mohou být ulcerózní kolitida a Crohnova nemoc provázeny. Z laboratorních vyšetření u pacienta, který má aktivní idiopatický zánět dominuje zvýšená hodnota C-reaktivního proteinu (CRP) u Crohnovy nemoci, u středně těžké ulcerózní kolitidy je spolehlivým ukazatelem fekální kalprotektin. Kalprotektin se uvolňuje z krvinek a informuje o stavu zánětu zejména v tlustém střevě. Léčba je dlouhodobá. Vedle medikamentózní terapie idiopatických střevních zánětů (IBD) je chirurgická léčba velmi významnou součástí celkové péče o pacienty s IBD. Základem léčby lehčích forem ulcerózní kolitidy jsou topické steroidy a imunosupresiva. Výsledky studie PODIUM ukázaly, že jednorázové podání mesalazinu (2 g denně) je spojeno s významně lepším klinickým efektem než podávání stejné denní dávky rozdělené do dvou dílčích dávek při léčbě ulcerózní kolitidy.1 Vedle konvenční léčby je možné využít i biologickou léčbu, která je sice nákladná, ale efektivnější. Jak postupovat v léčbě idiopatických střevních zánětů, která farmaka jsou v současné době doporučována, od kterých se ustupuje a kdy zvolit lokální terapii a kdy už je nutná celková léčba kortikosteroidy shrnuje kurz „Idiopatické střevní záněty – důležitost včasné diagnostiky a základní terapie“ jehož autorem je prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc.

 

Akreditovaný test: 4 kredity

Kurz je přístupný registrovaným uživatelům EUNI.

Přihlásit se

 

  1. Dignass AU, Bokemeyer B, Adamek H et al. Mesalamine once daily is more effective than twice daily in patients with quiescent ulcerative colitis. Clin Gastroenterol Hepatol 2009; 7(7): 762–769.

Mohlo by vás zajímat:

Onemocnění gastrointestinálního ústrojí Akutní gastroenteritida u dětí a současné možnosti jejího ovlivnění
Onemocnění gastrointestinálního ústrojí Vedolizumab v léčbě ulcerózní kolitidy a Crohnovy choroby
Onemocnění gastrointestinálního ústrojí Albumin a jeho použití při onemocnění jater
Nutriční podpora a výživová opatření Multidisciplinární zkušenost s perorální léčbou nedostatku vitaminu B12
Onemocnění gastrointestinálního ústrojí Problematika zažívacích obtíží dětí a dospělých
Vstoupit

Kde nás najdete

Pears Health Cyber Europe, s.r.o.
DOCK01
Voctářova 2449/5
180 00
Praha 8 – Libeň
Zpracovávám