Dušnost a hemoptýza pohledem pneumologa

Autor: MUDr. Jan Chlumský, Ph.D., MUDr. Vladimír Herout Garant: doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D. Akreditace:  ČLK: 59852 (4 kredity) Datum publikace: 28. 03. 2019 Datum kontroly aktuálnosti: 13. 03. 2020

Dušnost a hemoptýza pohledem pneumologa

Dušnost je subjektivní vjem dyskomfortu spojeným s dýcháním. Nejčastěji se objevuje v souvislosti s fyzickou aktivitou a je označována jako námahová dušnost, ale může být důsledkem i zánětlivého onemocnění dýchacích cest, plic či srdce. Mezi základní diagnostické metody námahové dušnosti bezpochyby patří spirometrie, která má vypovídající hodnotu z hlediska mechanické funkce plic a respirační funkce plic nebo zátěžové vyšetření spiroergometrie, založené na analýze základních parametrů, jakými jsou krevní tlak, tepová frekvence a elektrokardiogram a sledování plicní ventilace, výměny kyslíku (O2) a oxidu uhličitého (CO2). Výsledkem tohoto vyšetření je Wassermann respirační protokol, který pomocí grafů interpretuje výsledky zátěžových testů. Lze říci, že existují dvě základní příčiny vedoucí k pocitu dušnosti. Které to jsou, jak správně postupovat při hledání příčin dušnosti či jaký je princip hodnocení Wassermann respiračního protokolu názorně shrnuje kurz s názvem „Dušnost a hemoptýza pohledem pneumologa“. Jak z názvu tohoto kurzu vyplývá, dalším tématem, kterému je věnována pozornost, je hemoptýza. Jako hemoptýza je označováno vykašlávání krve, jejímž zdrojem je krvácení distálně od laryngu. Pokud je krvácení z jiné lokality, je označováno jako pseudohemoptýza. Více o klasifikaci, diagnostice a léčbě hemoptýzy v e-learningovém kurzu „Dušnost a hemoptýza pohledem pneumologa“ jehož autory jsou MUDr. Jan Chlumský, Ph.D.a MUDr. Vladimír Herout.

 

Akreditovaný test: 4 kredity

 

Kurz je přístupný registrovaným uživatelům EUNI.

Přihlásit se

 

MUDr. Jan Chlumský, Ph.D.

Od ukončení studia medicíny se věnuje pneumologii se zaměřením na nemoci spojené s bronchiální obstrukcí, zejména těžké formy asthma bronchiale a CHOPN na podkladě deficitu alfa-1 antitrypsinu. Zvláštní místo pak zaujímá patofyziologie dýchání ve svých různých podobách a její přínos pro klinickou praxi.

MUDr. Vladimír Herout

MUDr. Vladimír Herout se narodil v roce 1983 v Hradci Králové. V městě na soutoku Labe a Orlice i vyrůstal, chodil na základní školu, absolvoval Gymnázium Boženy Němcové. Na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Hradci Králové promoval v roce 2007. Po promoci působil na Plicní klinice ve FN Hradec Králové a od roku 2011 na Klinice nemocí plicních a tuberkulózy ve FN Brno. Z pneumologie a ftizeologie atestoval v roce 2012. V profesním životě se věnuje především intervenční pneumologii, cystické fibróze a non-CF bronchiektáziím. V současné době je vedoucím lékařem plicní JIP.

Mohlo by vás zajímat:

Onemocnění respiračního systému Idiopatická plicní fibróza - 1. část
Onemocnění respiračního systému Fenotyp překryvu CHOPN a asthma bronchiale
Onemocnění respiračního systému Biologická léčba astmatu
Onemocnění respiračního systému Inhalační systémy pro podávání antiastmatik
Onemocnění respiračního systému Co víme (a nevíme) o chronické obstrukční plicní nemoci
Vstoupit

Kde nás najdete

Zůstaňme v kontaktu!

Pears Health Cyber, s.r.o.
DOCK01
Voctářova 2449/5
180 00
Praha 8 – Libeň