Péče o diabetiky, kteří současně trpí chronickým plicním onemocněním, je specifická a vyžaduje multidisciplinární přístup. Pacienti s CHOPN a diabetem mellitem mají například častější sklon k infekcím dýchacích cest. O tom, jak o takové pacienty v praxi nejlépe pečovat, diskutovali v multioborovém semináři na téma: Komplexní péče o diabetika s plicním onemocněním MUDr. Vratislav Sedlák, Ph.D., a doc. MUDr. Alena Šmahelová, Ph.D.
Pokud má pacient diabetes a zároveň chronické plicní onemocnění, například CHOPN, je potřeba předpokládat, že akcelerovaná ateroskleróza a endoteliální dysfunkce v plicním řečišti vedou u těchto nemocných ke zhoršení plicní funkce. Antidiabetická léčba je vždy přizpůsobena na míru pacientům na základě konkrétní kortikoidní léčby. Důležitá je správná volba typu inzulinu, načasování a dávka inzulinové léčby. U pacientů, kteří užívají kortikosteroidy chronicky, vystačíme s perorálními antidiabetiky, jako je např. metformin.
Kdy u pacienta s léčbou moderními antidiabetikyvolit intenzifikovanou terapii inzulinem? Kdy a u kterých pacientů volit inzulinovou pumpu? Kdy a proč indikovat systémové kortikoidy u pacientů s diabetem a plicním onemocněním? Dozvíte se v novém akreditovaném kurzu EUNI s názvem: Komplexní péče o diabetika s plicním onemocněním. Autorem kurzu jsou doc. MUDr. Alena Šmahelová, Ph.D., MUDr. Vratislav Sedlák, Ph.D. Odborný garant: doc. MUDr. Milan Teřl, Ph.D.