Chystáte se opustit webové stránky elektronické univerzity EUNI.cz. Prozkoumali jste opravdu všechno, co Vás zajímá? Pokud ano, budeme se brzy těšit na shledanou. Pokud ne, budeme rádi, když zůstanete s námi.
>
Po ukončení studia se od roku 2002 věnuji problematice poruch dýchání jakékoli etiologie a možnostem nefarmakologického ovlivnění poruch dýchání pomocí plicní rehabilitace (1997–2000 bakalářské studium oboru léčebná rehabilitace a fyzioterapie na LF UP Olomouc, 2000–2002 magisterské studium oboru fyzioterapie na FTK UP Olomouc, v roce 2011 doktorský studijní program na FTK UP Olomouc ukončený obhájením disertační práce na téma „Vliv dechové rehabilitace na rozvíjení hrudníku, ventilační parametry a vybrané kineziologické ukazatele u nemocných s asthma bronchiale a s chronickou obstrukční plicní nemocí“).
Od roku 2002 pracuji jako asistentka, od roku 2009 až dosud jako odborná asistentka na Katedře fyzioterapie FTK UP v Olomouci, kde se podílím na výuce studentů fyzioterapie v českém i anglickém jazyce. Od roku 2002 pracuji jako fyzioterapeutka v Centru léčby bolestivých stavů a pohybových poruch v Olomouci, kde se specializuji na fyzioterapii poruch dýchání. Od roku 2008 jsem školitelkou a garantkou postgraduálních odborných kurzů plicní rehabilitace v České republice, pravidelně přednáším na kongresech, konferencích a odborných seminářích a workshopech v České republice i v zahraničí.>
Členství v odborných společnostech:
European Respiratory Society/Evropská respirační společnost (zástupkyně za Českou republiku v projektu HERMES: „Harmonised Education in Respiratory Medicine for European Specialists“)
Česká pneumologická a ftizeologická společnost ČLS JEP – členka výboru Sekce nemocí s bronchiální obstrukcí
Absolvované certifikované odborné kurzy a odborné semináře v České republice:
Respirační fyzioterapie, Dýchání v kontextu centrované postury, Diagnostika a terapie funkčních poruch pohybového systému, Metoda Roswithy Brunkow, Senzomotorická stimulace, Základní kurz SET, Cvičení na míčích, labilních plochách a s overbally, Ergonomie v práci fyzioterapeuta, Bazální programy a podprogramy, Vývojová kineziologie v manuální medicíně, Stabilizace páteře, Kinesiotaping K-Active.
Absolvované certifikované odborné kurzy a odborné semináře v zahraničí:
Airway clearance techniques, ERS Course – Practical issues in pulmonary rehabilitation, Assessing respiratory muscle strength: an interactive course, Improving skills in cardiopulmonary exercise testing, Progress on treatment of chronic obstructive pulmonary disease, Cough: from basic mechanism to clinical approaches, Respiratory problems in neuromuscular disease, Dyspnoea: multidimensional and multidisciplinary, Respiratory evaluation and management of neuromuscular diseases in children, Advanced respiratory and cardiovascular testing.
Autorka a spoluautorka knih, článků a doporučených postupů:
Např.
NEUMANNOVÁ, K., JANURA, M., KOVÁČIKOVÁ, Z., SVOBODA, Z., JAKUBEC, L. Analýza chůze u osob s chronickou obstrukční plicní nemocí. Olomouc: Univerzita Palackého, 2015.
NEUMANNOVÁ, K., ZATLOUKAL, J., KOBLÍŽEK, V., KOPECKÝ, M. Plicní rehabilitace (pp. 458–465). In Kolek, V., Kašák, V., Vašáková, M., a kolektiv. Pneumologie. Praha: Maxdorf Jessenius, 2014.
NEUMANNOVÁ, K., KOLEK, V., ZATLOUKAL, J., KLIMEŠOVÁ, I. Asthma bronchiale a chronická obstrukční plicní nemoc – možnosti komplexní léčby z pohledu fyzioterapeuta. Praha: Mladá Fronta, 2012.
NEUMANNOVÁ, K. Možnosti využití technik plicní rehabilitace pro léčbu snížené síly dýchacích svalů. Čas. Lék. čes. 2015; 154: 72–78.
NEUMANNOVÁ, K., SVOBODA, Z., KOVÁČIKOVÁ, Z., ZATLOUKAL, J., PROCHÁZKOVÁ M., JANURA M. Možnosti využití zátěžového terénního chodeckého testu Incremental Shuttle Walk Test v rehabilitační praxi a klinickém výzkumu u nemocných s respirační dysfunkcí, Rehabil. fyz. lék. 2014; 21(4): 194–198.
NEUMANNOVÁ, K., ZATLOUKAL, J., JAKUBEC, P., TRLIČÍK, L., NÁPRAVNÍK, J. Kombinace neinvazivní ventilační podpory a rehabilitační léčby u pacientů s chronickou obstrukční plicní nemocí. Studia pneumologica et phtiseologica 2013: 73; 23–28.
NEUMANNOVÁ, K., ZATLOUKAL, J. Ovlivnění poruch dýchání pomocí tréninku dýchacích svalů. Rehabil. fyz. lék. 2011; 18(4): 188–192.
Poruchy dýchání se nemusejí objevovat pouze u onemocnění dýchacího systému, ale mohou se vyskytovat také u jiných chorob. Velmi často provázejí neurologická onemocnění, nemoci pohybového systému, metabolická onemocnění či onemocnění trávicího systému. Významnou roli hraje také psychika, která může poruchy dýchání zhoršovat. Poruchy dýchání se mohou objevovat v jakémkoli věku, můžeme se s nimi setkat u dětí, dospělých i seniorů. Nejčastěji se dechové obtíže projevují jak v klidu, tak během běžných denních činností. Dechové obtíže se objevují také během pohybových aktivit. Pacienti popisují, že poruchami dýchání trpí především při chůzi do schodů či při rychlé chůzi. Mezi další příznaky poruch dýchání patří kašel, což se může projevovat neefektivní expektorací či suchým dráždivým kašlem. Dalším projevem poruch dýchání je únava, která je spojena se sníženou tolerancí zátěže a se sníženou svalovou silou. Před zahájením plicní rehabilitace je důležité vyšetřit pohybovou složku dýchání. Vyšetření začínáme aspekcí, sledujeme pacientovo klidové dýchání nebo dýchání během pohybových aktivit. Na aspekci navazuje palpace, kdy vyšetřujeme klidové dýchání, svaly a fascie. Dále je dobré vyšetřit spirometrii. Jaký je následný postup a terapie? U pacientů zařazujeme do terapie v rámci rehabilitační léčby techniky plicní rehabilitace i ostatní fyzioterapeutické metody. Zlepšete kvalitu života svých pacientů s poruchami dýchání i Vy. Studujte zajímavé téma v e-learningovém kurzu EUNI: Fyzioterapie poruch dýchání. Autorkou je doc. Mgr. Kateřina Neumannová, Ph.D.