Kurz je věnován hojení ran tak, aby byl správně pochopen celý proces hojení. Je třeba si uvědomit, že péče o pacienty s nehojící se ránou je poskytována na principu funkční mezioborové a meziprofesní spolupráce. MUDr. Jan Stryja, Ph.D. (člen výboru České společnosti pro léčbu rány) provází videokurzem od definice pojmů přes objasnění co je nehojící se rána či chronická rána (až 30 % pacientů s chronickou ránou zůstává nevyléčeno), poradí, jak je to se směrováním pacienta s nehojící se ránou. V kurzu je uveden také seznam center hojení ran s garancí ČSLR a seznam podiatrických ambulancí. Dozvíte se informace o klasifikaci zdravotnických prostředků na léčbu ran a také jak vypadá správně vyplněný poukaz či žádanka. Víte, jaké jsou rizikové skupiny pacientů ohrožené vznikem nehojící se rány? Jaké jsou komorbidity a rizikové faktory vzniku infekce a poruch hojení v místě chirurgického výkonu? Po nastudování kurzu budete mít povědomí o tom, jak si poradit s léčbou bércového vředu, na co je třeba myslet u syndromu diabetické nohy a jak ošetřovat dekubity. Součástí kurzu je nejen Desatero rad pro pacienty a lékaře, ale také video s názornou ukázkou ošetření bércového vředu nebo video s ukázkou kompresní bandáže.
CHOPN představuje léčitelný a klinicky heterogenní syndrom s dominujícími plicními projevy a různě vyjádřenými komorbiditami. Cílem kurzu je seznámit lékaře s problematikou diagnostiky chronické obstrukční plicní nemoci. V kurzu je vysvětlena přesná definice a epidemiologie. Detailně se zaměříme na diagnostiku, zejména na funkční vyšetření, spirometrické vyšetření, zobrazovací metody a dotazníky. Studijní materiál přináší také informace o klasifikaci a národní databázi těžké CHOPN. Nechybí ani závěry pro klinickou praxi.
Správná diagnostika mLUTS znamená menší zátěž pro pacienta i efektivnější léčbu. Co je kromě důkladné anamnézy a využití dotazníků v diagnostice mLUTS důležité? Autorem kurzu je prof. MUDr. Tomáš Hanuš, DrSc.
Tento e-learningový kurz je součástí Kvalifikačního kurzu pro lékaře v oboru dětské lékařství vedoucí k získání specializace v oboru praktické lékařství pro děti a dorost.
Idiopatická plicní fibróza je velmi závažné onemocnění, které postihuje cca 5 miliónů lidí na celém světě. Nejnovější poznatky o výskytu, diagnostice a léčbě této nemoci v České republice Vám přinášíme v kurzu na téma IPF – idiopatická plicní fibróza – 1. část. Autorkami jednotlivých studijních částí kurzu jsou prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., MUDr. Radka Bittenglová a MUDr. Martina Plačková.
Polymyalgia rheumatica je onemocnění, které většinou vzniká náhle. Projeví se ztuhlostí a bolestí svalů ramenního a pánevního pletence a svalů šíje. Mezi zásadní příznaky patří únava, subfebrilie, úbytek tělesné hmotnosti, nevolnost, schvácenost. Připomeňte si důležitá fakta o tomto obtížně diagnostikovatelném onemocnění v novém e-learningovém videokurzu „Polymyalgia rheumatica – diagnostika a léčba.“ Autorem kurzu je doc. MUDr. Radim Bečvář, CSc.
Prostřednictvím pěti edukačních videí se posluchači seznámí s průběhem vyšetření, metodikou měření, klasifikací komorového úhlu i typickými patologickými změnami u pacientů s glaukomem. Probrána je tonometrie, pachymetrie, gonioskopie, perimetrie i možnosti zobrazení terče zrakového nervu..
Deficitu železa a jeho dopadu na lidský organismus bychom měli věnovat náležitou pozornost. Proto se zaměřte na kurz, který je věnován nejen patofyziologii, diagnostice a léčbě nedostatku železa, ale i terapeutickému užití parenterálně podávaného železa. Co už víme?
Včasné rozpoznání onemocnění a správně zvolená terapie představují při léčbě astmatu naprostý základ. Kdy by měl praktický lékař na astma myslet? A na co se ptát při diferenciální diagnostice astmatu? Nejen to se dozvíte v e-learningovém kurzu Diagnostika a léčba bronchiálního astmatu v ordinaci praktického lékaře – doporučené postupy. Autorem kurzu je MUDr. Jiří Nevrlka.
Ankylozující spondyloartritida je chronické zánětlivé onemocnění postihující klouby a páteř. Proč je důležité provádět screening? A co by měl o diagnostice a léčbě tohoto onemocnění vědět praktický lékař? Informace na míru obsahuje nový e-learningový kurz na téma Axiální spondyloartritida, jehož autorem je MUDr. Heřman Mann.
Neurofibromatóza 1. typu je často invalidizující genetické onemocnění s hlavním negativním dopadem na nervový systém. Co víme o diagnostice a léčbě plexiformních neurofibromů asociovaných s neurofibromatózou 1. typu? Jak znějí nově revidovaná diagnostická kritéria?
Seznamte se s diagnostikou sekundární progrese roztroušené sklerózy (SPRS) pohledem neurologa a neuroradiologa. Co víme o patofyziologii, klinických příznacích a prognostických faktorech rozvoje SPRS? Jak predikovat progresi RS? Nenechte si ujít výstupy z MRI i odbornou diskuzi.
Znáte všechny typy třmínkových reflexů a víte jak třmínkový reflex vniká? Odpovědi na tyto otázky a mnoho dalších zajímavých informací se dozvíte v kurzu na téma: Třmínkový reflex v diagnostice vad a poruch sluchu.
Cytogenetické metody představují obrovský pokrok v diagnostice a léčbě hematologických malignit. Nepřehlédněte proto kurz nazvaný Cytogenetické vyšetření v diagnostice myelodysplastických syndromů (MDS). Videoprezentace představuje postup tohoto vyšetření krok za krokem. Autorkou kurzu je doc. RNDr. Zuzana Zemanová, CSc.
Nový akreditovaný kurz je zaměřen na novinky nejen o etiopatogenezi, klasifikaci a diagnostice, ale především o léčbě akné. Důležitá pravidla pro lokální, udržovací i celkovou terapii akné Vám formou e-learningového kurzu „Akné a její léčba“ představí doc. MUDr. Jarmila Rulcová, CSc. a MUDr. Zuzana Nevoralová, Ph.D. Kurz je ohodnocen 4 kreditními body od ČLK.