Kurz je věnován hojení ran tak, aby byl správně pochopen celý proces hojení. Je třeba si uvědomit, že péče o pacienty s nehojící se ránou je poskytována na principu funkční mezioborové a meziprofesní spolupráce. MUDr. Jan Stryja, Ph.D. (člen výboru České společnosti pro léčbu rány) provází videokurzem od definice pojmů přes objasnění co je nehojící se rána či chronická rána (až 30 % pacientů s chronickou ránou zůstává nevyléčeno), poradí, jak je to se směrováním pacienta s nehojící se ránou. V kurzu je uveden také seznam center hojení ran s garancí ČSLR a seznam podiatrických ambulancí. Dozvíte se informace o klasifikaci zdravotnických prostředků na léčbu ran a také jak vypadá správně vyplněný poukaz či žádanka. Víte, jaké jsou rizikové skupiny pacientů ohrožené vznikem nehojící se rány? Jaké jsou komorbidity a rizikové faktory vzniku infekce a poruch hojení v místě chirurgického výkonu? Po nastudování kurzu budete mít povědomí o tom, jak si poradit s léčbou bércového vředu, na co je třeba myslet u syndromu diabetické nohy a jak ošetřovat dekubity. Součástí kurzu je nejen Desatero rad pro pacienty a lékaře, ale také video s názornou ukázkou ošetření bércového vředu nebo video s ukázkou kompresní bandáže.
CHOPN představuje léčitelný a klinicky heterogenní syndrom s dominujícími plicními projevy a různě vyjádřenými komorbiditami. Cílem kurzu je seznámit lékaře s problematikou diagnostiky chronické obstrukční plicní nemoci. V kurzu je vysvětlena přesná definice a epidemiologie. Detailně se zaměříme na diagnostiku, zejména na funkční vyšetření, spirometrické vyšetření, zobrazovací metody a dotazníky. Studijní materiál přináší také informace o klasifikaci a národní databázi těžké CHOPN. Nechybí ani závěry pro klinickou praxi.
Správná diagnostika mLUTS znamená menší zátěž pro pacienta i efektivnější léčbu. Co je kromě důkladné anamnézy a využití dotazníků v diagnostice mLUTS důležité? Autorem kurzu je prof. MUDr. Tomáš Hanuš, DrSc.
Tento e-learningový kurz je součástí Kvalifikačního kurzu pro lékaře v oboru dětské lékařství vedoucí k získání specializace v oboru praktické lékařství pro děti a dorost.
Idiopatická plicní fibróza je velmi závažné onemocnění, které postihuje cca 5 miliónů lidí na celém světě. Nejnovější poznatky o výskytu, diagnostice a léčbě této nemoci v České republice Vám přinášíme v kurzu na téma IPF – idiopatická plicní fibróza – 1. část. Autorkami jednotlivých studijních částí kurzu jsou prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D., MUDr. Radka Bittenglová a MUDr. Martina Plačková.
Karcinom prostaty je třetí nejčastější příčinou úmrtí na maligní onemocnění. Jaké jsou nové trendy v diagnostice tohoto onemocnění? Studujte akreditovaný kurz Diagnostika karcinomu prostaty, který přináší užitečné informace pro vaši každodenní praxi. Autorem kurzu je prim. MUDr. Jaroslav Tůma.
Polymyalgia rheumatica je onemocnění, které většinou vzniká náhle. Projeví se ztuhlostí a bolestí svalů ramenního a pánevního pletence a svalů šíje. Mezi zásadní příznaky patří únava, subfebrilie, úbytek tělesné hmotnosti, nevolnost, schvácenost. Připomeňte si důležitá fakta o tomto obtížně diagnostikovatelném onemocnění v novém e-learningovém videokurzu „Polymyalgia rheumatica – diagnostika a léčba.“ Autorem kurzu je doc. MUDr. Radim Bečvář, CSc.
Prostřednictvím pěti edukačních videí se posluchači seznámí s průběhem vyšetření, metodikou měření, klasifikací komorového úhlu i typickými patologickými změnami u pacientů s glaukomem. Probrána je tonometrie, pachymetrie, gonioskopie, perimetrie i možnosti zobrazení terče zrakového nervu..
Deficitu železa a jeho dopadu na lidský organismus bychom měli věnovat náležitou pozornost. Proto se zaměřte na kurz, který je věnován nejen patofyziologii, diagnostice a léčbě nedostatku železa, ale i terapeutickému užití parenterálně podávaného železa. Co už víme?
Včasné rozpoznání onemocnění a správně zvolená terapie představují při léčbě astmatu naprostý základ. Kdy by měl praktický lékař na astma myslet? A na co se ptát při diferenciální diagnostice astmatu? Nejen to se dozvíte v e-learningovém kurzu Diagnostika a léčba bronchiálního astmatu v ordinaci praktického lékaře – doporučené postupy. Autorem kurzu je MUDr. Jiří Nevrlka.
Ankylozující spondyloartritida je chronické zánětlivé onemocnění postihující klouby a páteř. Proč je důležité provádět screening? A co by měl o diagnostice a léčbě tohoto onemocnění vědět praktický lékař? Informace na míru obsahuje nový e-learningový kurz na téma Axiální spondyloartritida, jehož autorem je MUDr. Heřman Mann.
Neurofibromatóza 1. typu je často invalidizující genetické onemocnění s hlavním negativním dopadem na nervový systém. Co víme o diagnostice a léčbě plexiformních neurofibromů asociovaných s neurofibromatózou 1. typu? Jak znějí nově revidovaná diagnostická kritéria?
Seznamte se s diagnostikou sekundární progrese roztroušené sklerózy (SPRS) pohledem neurologa a neuroradiologa. Co víme o patofyziologii, klinických příznacích a prognostických faktorech rozvoje SPRS? Jak predikovat progresi RS? Nenechte si ujít výstupy z MRI i odbornou diskuzi.
Příčiny vzniku syndromu OAB (overactive bladder – hyperaktivní močový měchýř) mohou být primární či sekundární. Jaké jsou ty nejčastější příčiny syndromu hyperaktivního močového měchýře? Odpovědi si můžete poslechnout v přednášce pana prof. MUDr. Aloise Martana, DrSc.
Víte, jak přistupovat k léčbě žen s dominujícími urgentními obtížemi a prolapsem jak k ženám s OAB bez prolapsu? Odpověď na tuto otázku a mnoho dalších užitečných informací Vám přinášíme v nově publikovaném kurzu.